prví v práci, prví v boji ... 16tky sa každý bojí !!!

Prvý kontakt na oddiel

 

Dozvedel som sa v škole o tomto oddieli
Áno, keďže skauti sú hlavne tí, čo chodia do školy, tak je celkom pochopiteľné, že sme na niektorých školách, kde nám to bolo umožnené, dali ponuku nášho oddielu pre deti a mládež. Je tam iste aj informácia o internetových stránkach oddielu a preto doporučujeme dôkladnejšie prezretie týchto stránok (https://16odd.webnode.sk/). Na rozdiel od iných skautských oddielov na Slovensku, je tam veľa fotografií a aj dosť vysvetľujúcich textov o skautingu, ktoré môžu byť dostatočné pre získanie predstavy, čo skautovanie je. Je tam aj tento návod, ako začať chodiť do oddielu.

Strčil mi ktosi leták skautského oddielu do ruky a neviem, čo s tým
Doporučujeme, aby si si na internete pozrel najprv stránku Fotografie  (je tam viac ako 20 fotiek)  a porozmýšľal, či to nestojí za to, prísť do skautského oddielu a zažiť rôzne dobrodružstvá. Na tejto stránke klikaj na šipky, ktoré sú v malých krúžkoch v strede vľavo a vpravo, a môžeš si tak zobrazovať ďalšie fotografie . Môžeš porozmýšľať, či to nestojí za to, prísť do oddielu a zažiť rôzne dobrodružstvá. Ak sa ti to páči, kontaktuj sa a príď!

Rodičia ma nechcú púšťať von, lebo sa o mňa boja, že sa mi niečo stane
Ak sa rodičia boja, môžu nás kontaktovať oni a overiť si a prediskutovať, ako sa postaráme o teba, aby sa nebáli. Ak sa im nechce, môžeš ty sám u nás vybaviť, aby sme prišli k vám vysvetliť tieto veci.

Rodičia ma nútia, že nemám sedieť iba doma, že lepšie by bolo chodiť ku skautom
Priveď rodičov na svoje prvé stretnutie u nás v oddieli, aby videli, kam a s kým budeš chodiť a aby tak vyjadrili, že ťa budú podporovať.

Bývam v Bratislave a nudím sa
Tebe poradíme, môžeš začať v našom skautskom oddieli. Ak ti bude činnosť ponúkaná v oddieli vyhovovať, môžeš v ňom ostať (ak by si hľadal niečo jednoduchšie alebo menej náročné, povedz nám to, možno ti prispôsobíme program). Pretože u nás je na začiatku u nováčika skautského oddielu tzv. skúšobná doba (môže trvať až do 3 až 6 mesiacov), nie je to pre teba a ani pre nás žiaden problém, aby sme sa vzájomne pri činnosti spoznali. Ak sa ti to nebude páčiť, odídeš alebo požiadaš o prispôsobenie programu, ak nezapadneš do nášho oddielu, povieme ti, už nepríď. Takže s možnosťou vyskúšania oddielu nemáš žiadne riziko - príď, vyskúšaj a uvidíš.

Videl som v televízii niečo o skautoch
Doplň si informácie z našich internetových stránok, lebo novinári toho nepovedia nikdy dosť a mohla by vzniknúť nesprávna predstava aj o našom oddieli. Napríklad, ak sa v lete 2012 otrávili nemeckí skauti v Nízkych Tatrách a pomáhala im Horská služba zísť dole z hôr, neznamená to, že sa taká nehoda stáva len skautom, alebo že sa vždy skautom niečo stane. Nášmu oddielu sa od roku 1995 nič podobného nestalo. Okrem toho tu chýbala od novinárov dodatočná správa o tom, čo bolo príčinou zdravotných ťažkostí. Takže potom, ako si pozrieš naše stránky a hlavne fotografie z činnosti, porozmýšľaj, či by si aj ty nechcel zažiť rôzne dobrodružstvá v našom oddieli a príď.

Našiel som na internete stránky tohto oddielu a sú tam zaujímavé fotky z činnosti
Pokiaľ ťa oslovili fotky z činnosti a zaujímaš sa o to, čo tam bolo, príď, oddiel môže byť pre teba veľkým prínosom a poskytnúť veľa zábavy na viac rokov.

Bavilo by ma dosť veľa z toho, čo ponúka tento oddiel, ale ešte váham
Neváhaj a príď čím skôr, lebo teraz staviame oddiel takmer od nuly, lebo minulý rok došlo ku generačnej výmene, zmena vedenia po dlhých rokoch. Môžeš preto získať už od začiatku v oddieli dobré postavenie a môžu sa uplatniť v činnosti aj tvoje túžby, ak ich dáš najavo.

Mám toho veľa a ešte sa mi aj toto páči, čo ponúka tento oddiel
Máme pochopenie aj pre iné hodnotné aktivity než je samotný skauting, hudobnú, jazykovku, atď. a preto je možné sa u nás s vodcom v oddieli dohodnúť. Nie však tak, že chceš chodiť na špičkové podujatia a neabsolvuješ žiadnu prípravu ako nejaký vydriduch. Preto príď čo najskôr, vysvetli, o čo ide, a skúsime sa dohodnúť.

Aj by som prišiel, lebo sa mi to páči, ale rodičia nesúhlasia
Treba si uvedomiť, že sa nepatrí rodičov neposlúchnuť a tiež, že bez ich podpory sa nedá skautovať. Je tu len možnosť ich presvedčiť, buď sa prídu oni podívať na našu činnosť, alebo dohodneš s nimi, že sa my zastavíme u vás a povysvetľujeme, čo bude potrebné. Skús ich preto presvedčiť. Súčasne sa zamysli, či môžu byť s tebou spokojní (s učením, správaním a pomáhaním) a ak áno, tak sa o to opri, a vypros si zmenu v ich názoroch. Ak sa chceš poradiť aj skôr, ako sa ti toto podarí, ozvi sa mailom alebo telefonicky a vysvetli nám, o čo ide.

Nemám vek v požadovanom rozsahu 9 až 16 rokov, prijmete ma alebo ma pošlete preč?
Nepíšeš, či si pod alebo nad rozsahom. Ak si mladší, môžeme ťa dosadiť k našim víčatám to určite nebude problém. Ak si starší, porozprávame sa mimo schôdzky s tebou, o čo sa zaujímaš, či dobehneš to, čo je treba alebo či by si bol iným prínosom do oddielu v prospech ostatných a podľa toho rozhodneme a určíme podmienky pre teba.

 

Vyhľadávanie

© 2013 Všetky práva vyhradené.