prví v práci, prví v boji ... 16tky sa každý bojí !!!

Prvé kroky v oddieli

 
 

 • Chystám sa ísť na svoje prvé stretnutie
  Doporučíme ti, aby si si ešte raz pozrel, kde sú schôdzky a over si , či schôdzka bude (či nie je zrušená z nejakého dôvodu, ako môže byť uzavretá škola alebo sa ide na výlet už v piatok podvečer). Ak si ešte prejdeš stránku pravidlá , budeš poznať naše zásady, ako sa správame, ale tá stránka je dosť dlhá, tak si to prejdi len tak narýchlo a nezľakni sa toho. Príď načas, najlepšie o niečo skôr, aspoň o 5 minút, aby sa ťa niekto zo starších ujal, mohol ti vysvetľovať veci, ktoré u nás ešte nepoznáš, a aby sa schôdzka mohla včas začať a jej program nebol zbytočne prerušovaný. Schôdzka trvá dve hodiny . Predpokladaj, že ťa vodca alebo radca v rámci tvojho privítania požiada povedať meno, mestskú časť, kde bývaš, do ktorého ročníka akej školy chodíš a o čo sa zaujímaš. Ak sa bude hrať hra, pokiaľ je prítomný niekto, kto hru nepozná, vždy sa aspoň stručne povedia pravidlá. Na konci schôdzky sú vysvetľované pokyny - oznamy o nasledujúcej činnosti oddielu, tak pritom dávaj pozor.
 • Bol som na schôdzke, bolo to OK, ale neboli tam chlapci a dievčatá práve v mojom veku
  Na začiatku, keď robíme nábory na väčšie doplnenie oddielu, to trvá niekedy aj dva mesiace, ale buď trpezlivý. Môžeš tomu pomôcť, ak ty dovedieš do oddielu chlapcov a dievčatá, ktorých poznáš alebo sa dokonca s nimi kamarátiš. Nech to skúsia.
 • Som už starší, chodím do strednej školy, ako ma prijmú ostatní v oddieli?
  Prijmú ťa dobre, neboj sa, lebo sa všetci snažíme byť kamarátmi každý s každým vrátane vedúcich. Pokiaľ budeš mať rovnaký prístup, ozaj nemaj obavy. Na druhej strane máš ako starší výhodu v tom, že môžeš byť na niektorých náročnejších a hodnotných aktivitách, ktoré sú určené práve pre starších a ak chceš, tak sa môžeš v oddieli o niečo konkrétne starať.
 • Videl som na schôdzke aj štvrtákov. Nebudú tieto malé deti brzdiť tých starších?
  Otázka je namieste v tom zmysle, ako vedúci chcú zvládnuť veľké vekové rozpätie v oddieli. Počítame, pravdaže, s tým, že na schôdzkach sa stretneme všetci. V častiach, kde program vyžaduje rozdelenie podľa veku, tak prítomných rozdelíme, keďže podujatia oddielu vedú spravidla dvaja vedúci, tak to je celkom dobre možné. Náplňou činnosti oddielu sú aj skautské skúšky a rôzne súťaže. Tam sa vidí, kto čo zvládne. Podľa toho niekto môže a niekto ešte nemôže ísť na náročnejšie podujatie, veď dorastie a pôjde potom - druhý raz. Netreba sa na menších dívať príliš zhora. Starostlivosť o mladších vychováva dobré vlastnosti, je to dobrá príprava pre rodinný život.
 • Bol som na prvej schôdzke a v sobotu má byť len taký výlet, čo ma až tak nezaujíma
  Tu sa pokúsime poopraviť tvoj pohľad na pripravovanú vychádzku. Keď sa niekoľkokrát stretneme aj na jednoduchších podujatiach, tak sa spoznáme lepšie a predídeme prípadným problémom na náročnejších podujatiach. 

  Pár krát do roka  býva výlet s prespaním mimo domov. Ak teda budeš vynechávať menšie výlety, nebudeme ťa môcť zobrať na väčšie výlety s prespaním na začiatku pre malé vzájomné poznanie sa. Okrem toho, jednoduchá vychádzka je aj s hrami a ďalším programom, takže aj preto nestojí za vynechanie. Určitú mieru trpezlivosti očakávame aj od nováčika.
 • Bude výlet a ja nemám potrebné vybavenie. Nebude z toho zle?
  Nebude v tom prípade, ak to včas povieš a budeme hľadať riešenie, aby sa ti pomohlo. Oddiel môže požičať karimatku, batoh a ešus. Ak nemáš správnu obuv, posúdime, či sa dá ísť aj v ľahšej. Môžeme aj tým pomôcť, že rodičom doporučíme, čo treba a ako postupne zabezpečovať nákupom alebo požičaním.
 • Na schôdzke bolo super, ale v rámci predstavovania som sa nepochválil, že občas fajčím, občas dačo vypijem a občas zahreším. Mám u vás šancu, viem, že na to prídete skôr či neskôr?
  Ďakujeme za úprimnosť. To čo si vymenoval, nie je na svete to najhoršie, tak ostaň pokojný. Ak si si pozrel naše pravidlá , je tam o správaní sa, videl si, náš životný štýl je iný. Šancu máš vtedy, ak vnútorne prijmeš naše pravidlá - zásady ako správne alebo správnejšie či krajšie, ako sú tvoje terajšie, ľahšie sa ti bude pracovať samému na sebe. V rámci skúšobnej doby nás môžeš presvedčiť, že sa snažíš, ale ak občas vybočíš, musíš prijať naše riešenia. Využi k svojej vnútornej zmene časté rozhovory s vedúcimi, dúfame, že ti to pomôže. Ak sa premôžeš, môžeš byť aj veľmi dobrý skaut.
 • Aký mám mať vzťah k vedúcim v oddieli?
  Vodca oddielu ani vodca zboru nie sú učitelia a skautujú tak, ako ty. Vyžadujú férové správanie, nemajú radi faloš poza chrbát. Z ďalších činovníkov -Kocúr  je vysokoškolák, ktorý prešiel oddielom od 10 rokov, prežil všetky typy podujatí a preto ti najviac môže poradiť práve on. Janči má veľké pochopenie pre akékoľvek problémy . Kvaso je stredoškolák a vie sa vžiť do iného a pomôcť mu. Ostatní činovníci sa na podujatiach oddielu striedajú a sú prizývaní podľa potreby, preto ťa možno dobre poznať nebudú, ale každý z nich chodil do oddielu niekoľko rokov a preto aj oni vedia tiež poradiť niečo zo svojich skúseností.
 • Nechcem sa strápniť hneď na začiatku, na čo si mám dať pozor?
  Ak budeš pristupovať férovo a ako kamarát k ostatným v oddieli vrátane vedúcich, ak budeš hrať hry bez podvádzania, ak dáš pozor na pokyny a budeš ich dodržiavať, ak privedieš niekoho ďalšieho do oddielu, určite sa nestrápniš. Budeš naopak prijatý veľmi kladne.

 

Vyhľadávanie

© 2013 Všetky práva vyhradené.